Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal Peeling, cildin tonunu ve dokusunu iyileştirmeyi amaçlayan bir dermatolojik tedavi türüdür. Cilde kimyasal bir solüsyon uygulanarak pul pul dökülmeye ve soyulmaya neden olur. Bu işlem cildin üst tabakasını soyarak genellikle daha sağlıklı ve daha az kırışık olan yeni bir cilt ortaya çıkarır.

Alfa-hidroksi asitler (AHA) gibi hafif asitler, yalnızca cildin en dış katmanını etkileyen yüzeysel veya hafif kimyasal peeling kullanılır. Bunları yüzünüzü, boynunuzu, göğsünüzü ve ellerinizi gençleştirmek için kullanabilirsiniz ve küçük cilt renk değişikliği ve pürüzlülüğüne yardımcı olurlar.

Orta boy peelingler cildin dış ve orta katmanlarındaki hasarlı cilt hücrelerini temizler. TCA (trikloroasetik asit) veya glikolik asit iki olası ajandır. Yaşlılık lekeleri, ince kırışıklıklar, çiller ve hatta bazı akne izleri orta dereceli bir peeling ile tedavi edilebilir.

Cildin daha derinlerine inen peelingler, hasarlı cilt hücrelerini gidermek için fenol gibi kimyasallar kullanır. Kırışıklıklar, güneş hasarı, yara izleri ve hatta kanser öncesi büyümelerin tümü derin bir peeling ile giderilebilir. O kadar yorucudurlar ki çoğu insan sadece bir kez yaptırır.

Cildin temizlenmesi.

Belirli bir süre boyunca kimyasal solüsyon uygulanır.

Daha sonra, peelingin türüne bağlı olarak, kimyasal ya nötralize edilir ve uzaklaştırılır ya da kendiliğinden nötralize olmasına izin verilir.

Bundan sonra koruyucu bir krem veya merhem kullanabilirsiniz.

Yüzeysel bir peelingden kaynaklanan kızarıklık ve pullanma genellikle üç ila yedi gün içinde azalır.

Orta dereceli bir peeling ile cildiniz birkaç gün boyunca kırmızı ve kabarık olabilir. Bazen kabarcıklar büyür ve patlayarak açılır. Üç ila yedi gün içinde cilt soyulmaya başlayacak ve tam iyileşme bir ila iki hafta arasında sürecektir.

Derin bir soyma işleminden sonra tedavi edilen bölgede bandajlar kullanılacak ve iyileşme süresi uzayabilecektir. Şişlik, kaşıntı ve bazen ciltte kabuklanma meydana gelecektir. Bir hafta sonra soyulma başlayacaktır ve tam iyileşme iki aya kadar sürebilir.

Renk değişikliği, yara izi ve kızarık bir görünüm.

Enfeksiyon mümkündür.

Uçuk nüksü (yüz peelingleri için).

Fenol içeren derin peelingler bazen kalp atış hızını değiştirebilir.

Yeni cilt daha hassastır ve güneşten kolayca zarar görebilir, bu nedenle onu korumak çok önemlidir.

Peeling yaptırdıktan sonra, doktorunuz veya estetisyeniniz tarafından önerilen nemlendirme ve güneş kremi sürme gibi adımları atmanız önemlidir.

Cilde daha eşit ve sağlıklı bir ton.

Kırışıklıklar ve ince çizgiler azalır.

Yaşlılık lekelerinin ve hiperpigmentasyonun görünümünde azalma.

Akne tedavisi ve izlerinin en aza indirilmesi.

Kimyasal peeling cildiniz için iyi midir?

Doğru şekilde ve doğru cilt sorunlarında kullanıldığında, kimyasal peelingin cilt üzerinde birçok olumlu etkisi olabilir. Bazı potansiyel avantajlar aşağıdakileri içerir:

Kimyasal peelingler ölü deri hücrelerinin üst tabakasını kaldırarak alttaki daha genç ve sağlıklı cildi ortaya çıkarmak için kullanılabilir.

Bazı kimyasal peelingler akne salgınlarının yoğunluğunu azaltabilir ve akne sonrası izlerin ve yara izlerinin görünümünü iyileştirebilir.

Hiperpigmentasyonun (koyu lekeler, güneş lekeleri, melazma vb.) görünümünü azaltmak için kimyasal peelingler kullanılabilir.

Kimyasal peelingler, cildin doğal yenilenme süreçlerini ve vücudun kolajen sentezini uyardığı için ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünürlüğünü azaltabilir.

Cilt Bakım Ürünlerinin Etkinliği İyileştirilmiş Emilim Nedeniyle ArtabilirPeeling sonrasında cilt bakım ürünleri cilde daha iyi nüfuz edebilir.

Kimyasal peelingler, yeni hücrelerin üretilme hızını artırarak ve kolajen oluşumunu teşvik ederek cildin sağlığını ve esnekliğini artırır.

İlginizi Çekebilir  Sıkılaştırma

Ancak, her tıbbi prosedürde olduğu gibi, kimyasal peeling ile ilişkili potansiyel riskler vardır:

Kimyasal peelingler kızarıklık, batma ve kaşıntı dahil olmak üzere tahrişe neden olma potansiyeline sahiptir. Bu yan etkilerin şiddetini azaltmak için, peeling sonrası bakıma kesinlikle uyulmalıdır.

Özellikle koyu cilt tonlarına sahip kişilerde, peeling düzgün bir şekilde yapılmazsa veya sonrasında güneş koruması kullanılmazsa, post-inflamatuar hiperpigmentasyon bir sorundur.

Arıza süresi: Yüzeysel, orta veya derin peeling sonrasında kısa bir süre için soyulma, kızarıklık ve şişlik fark edilebilir.

Yara izi veya herpes simpleks enfeksiyonlarının (uçuk) tekrarlaması, kimyasal peeling ile ilişkili nadir yan etkilerden ikisidir.

Kimyasal peeling herkes için uygun değildir; özellikle hamile veya emziren kadınlar yaptırmamalıdır. Kimyasal peelingin sizin için uygun olup olmadığına karar vermeden önce bir doktor veya cilt bakım uzmanıyla konuşmanız önemlidir.

Kimyasal peelingler ne kadar sürer?

Kimyasal peelingin faydaları, kullanılan peeling türüne, etki derinliğine, ele alınan cilt sorunlarına ve bireyin kendine özgü iyileşme ve yenilenme süreçlerine bağlı olarak birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir. İşte kullandığınız peeling türüne bağlı olarak hızlı bir özet:

Faydaları arasında artan ışıltı, rafine cilt ve daha az pigmentasyon ve ince kırışıklıklar yer alır.

Bu anlık canlanma birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Birçok kişi iki ila altı haftada bir bu peelinglerden birini yaptırmanın harika görünmelerini sağladığını fark eder.

Mümkünse kesinti süresi kısadır. Birkaç gün orta derecede kızarıklık veya pullanma olabilir.

Cilt dokusunda olumlu değişiklikler, ince kırışıklıkların daha az görünmesi ve hiperpigmentasyon veya yaşlılık lekelerinin yoğunluğunun azalması nihai sonuçtur.

Etkiler birkaç ay boyunca görülmeye devam edebilir. Bakım peelingleri, sonuçlara ve hastanın cildine bağlı olarak yılda iki veya üç kez yapılabilir.

Tedaviden sonra iki haftaya kadar bir miktar morarma, soyulma ve kızarıklık olabilir.

Sonuçlar, daha derin kırışıklıkların, güneş hasarının ve hatta bazı hastalarda kanser öncesi büyümelerin görünümünde belirgin bir iyileşmedir. Cildin dokusunda ve genel görünümünde önemli gelişmeler mümkündür.

Süre: Derin peelingin etkileri uzun bir süre, bazen yıllar boyunca devam edebilir. Derin peelinglerin ciddiyeti ve olası olumsuz etkileri, kullanımlarını tek bir uygulama ile sınırlar.

İyileşme için Gerekli Süre: Peelingin ciddiyetine ve hastanın kendine özgü koşullarına bağlı olarak, iyileşme iki haftadan aylara kadar sürebilir. Ciltteki kızarıklık haftalar hatta aylar boyunca devam edebilir.

Kimyasal peelingler uzun vadeli faydalar sağlayabilse de, cilt yine de yaşlanacak ve güneşe maruz kalma gibi çevresel faktörlerden etkilenecektir, bu nedenle bunu akılda tutmak önemlidir. Uzun vadeli başarı için:

Bakım için Tedaviler: Özellikle hafif ve orta dereceli peelingler için düzenli bakım tedavileri cildinizin taze ve genç görünmesine yardımcı olacaktır.

Güneş kremi ve diğer güneşten korunma yöntemleri çok önemlidir. Güneş hasarı kısa bir süre içinde kimyasal peelingin etkilerini ortadan kaldırabilir.

Kimyasal peelingin etkileri, bir dermatolog veya estetisyen tarafından reçete edilen uygun bir cilt bakım rutini yardımıyla uzatılabilir.

Kimyasal peeling ne işe yarar?

Cildin tonunu ve pürüzsüzlüğünü artırmak için kimyasal peeling yapılabilir. Cilde kimyasal peeling solüsyonu uygulandığında, cildin en dış katmanları pul pul dökülmeye başlar ve peelingin gücüne bağlı olarak soyulur. İşlem görmüş cilt soyulduğunda daha yeni, daha sağlıklı bir cilt görülür.

İlginizi Çekebilir  Marionette Dolgusu (kukla çizgisi)

Peeling tarafından tetiklenen peeling işlemi cildin daha pürüzsüz ve yumuşak hissedilmesine neden olabilir.

İltihaplı aknenin temizlenmesi ve hafif ila şiddetli akne izlerinin görünümünün en aza indirilmesi, belirli kimyasal peelinglerin kullanımıyla gerçekleştirilebilir.

Kimyasal peelingler, cildin üst tabakasını kaldırarak ve kolajen oluşumunu uyararak ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltabilir.

Peelingler güneş hasarı, yaşlanma, melazma ve akne skarının neden olduğu hiperpigmentasyon görünümünü azaltabilir.

Kimyasal peelingler, ölü deri hücrelerinin üst tabakasını kaldırarak donuk bir cildin görünümünü iyileştirebilir.

Kimyasal peelingler yara izlerinin görünürlüğünü azaltabilir ve en iyi akne izlerinde işe yarasa da diğer yara izlerinde de kullanılabilir.

Güneşten Hasar Görmüş Ciltler İçin ÇözümGüneşe uzun süre maruz kalmak cildin pürüzlü ve düzensiz bir dokuya sahip olmasına, ince kırışıklıklar oluşmasına ve istenmeyen renklere dönüşmesine neden olabilir. Bu olumsuz sonuçlardan bazıları kimyasal peeling ile giderilebilir.

Ölü cildin üst tabakası kaldırıldığında, topikal cilt bakım ürünlerinin cilde nüfuz etme ve işlerini yapma şansı daha yüksektir.

Bazı peelingler kiri temizleyerek ve gözeneklerin tıkanıklığını açarak genişlemiş gözeneklerin görünümünü geçici olarak azaltabilir.

Kimyasal peelinglerin çok çeşitli etkileri ve avantajları olabilir, ancak bunlar peeling türüne, peeling derecesine (yüzeysel, orta veya derin), kullanılan kimyasallara, kişinin cilt tipine ve tedavi edilen cilt koşullarına bağlı olarak değişecektir.

Kimyasal peeling acı verir mi?

Bir kişinin kimyasal peeling sırasında ne hissedeceği, peelingin doğası, derinliği, kullanılan kimyasallar ve kişinin ağrı eşiği dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlıdır. Çeşitli peeling uygulamalarından genel olarak ne bekleyebileceğiniz aşağıda özetlenmiştir.

Duygu, karıncalanma veya batma hissi olarak tanımlanır.

Bu his genellikle uzun sürmez, sadece peeling cilt üzerinde çalışmayı bitirene kadar devam eder.

Örnekler: Bunlar arasında glikolik asit veya laktik asit gibi alfa-hidroksi asitler (AHA’lar) kullanan peelingler yer alır.

Kalın Peelingler:

Daha derin bir peeling, sığ bir peelinge göre daha yoğun bir yanma veya batma hissi sağlayacaktır.

Bu his, peeling uygulaması sırasında ve hemen sonrasında dağılmadan önce kısa bir süre devam edebilir.

Örnekler: Bu sınıf genellikle trikloroasetik asit (TCA) kullanılan peelingleri içerir.

Hissiyat: Derin peelinglerin yoğun yapısı onları daha rahatsız edici hale getirebilir.

Ağrı, orta veya hafif bir peelinge göre daha uzun süreli olabilir.

Örnekler: Fenol peelingleri bir tür derin peelingdir.

Olası ağrı nedeniyle, kapsamlı peelingler genellikle hasta sakinleştirildiğinde veya lokal anestezi verildiğinde yapılır.

Ek olarak, şunları da düşünmelisiniz

Hassas cilde sahip kişilerin daha kalın veya daha az reaktif cilde sahip olanlara göre acı hissetme olasılığı daha yüksektir.

Bazı doktorlar ve cilt bakım uzmanları, soyma sonuçlarını iyileştirmek ve hastaların yaşayabileceği rahatsızlıkları azaltmak için cilde retinoid kremler veya diğer preparatlarla ön işlem uygular.

Kimyasal peeling sonrasında cildiniz gergin hissedebilir ve güneş yanığına benzer geçici bir rahatsızlık yaşayabilirsiniz. Bu durum özellikle orta ve derin peelingler için geçerlidir.

Ne sıklıkla kimyasal peeling yaptırmalıyım?

Ne sıklıkla kimyasal peeling yaptırmanız gerektiği cilt tipinize, cilt problemlerinizin ciddiyetine ve yaptırdığınız peelingin türüne bağlıdır. Peelingin çeşidine bağlı olarak standart bir kural aşağıda verilmiştir:

Her iki ila altı haftada bir tipik aralıktır.

Bu peelinglerden etkilenen tek şey cildin yüzeysel katmanlarıdır, bu nedenle iyileşme süresi kısadır. Genellikle cildi sağlıklı tutmak ve küçük kusurları düzeltmek için kullanılırlar.

İlginizi Çekebilir  Çene Dolgusu

Dermatologların tipik önerisi her üç ila altı ayda birdir.

Orta dereceli peelinglerin daha invaziv olmasının ve iyileşmek için daha fazla zaman gerektirmesinin nedenleri. Etkileri daha belirgindir, bu nedenle daha derin peelingler daha az sıklıkta yapılır.

Derin peelinglerin ciddiyeti, normalde sadece bir kez yapıldıkları anlamına gelir.

Bunun nedeni, bu peelinglerin ciltte önemli değişikliklere neden olması ve uzun bir iyileşme süresine ihtiyaç duymasıdır. Bu peelingleri derin kırışıklıklar, yara izleri ve güneş hasarı gibi durumları tedavi etmek için kullanabilirsiniz.

Ek olarak, şunları da düşünmelisiniz

Cildinizin ilk birkaç tedaviye nasıl tepki verdiğine bağlı olarak, istediğiniz sonuçları elde etmek için sıklık gerektiği gibi artırılabilir veya azaltılabilir.

Herkesin cildi farklıdır ve ne sıklıkta peeling yaptırmanız gerektiği cildinizin ne kadar iyi iyileştiğine ve tedavilere nasıl tepki verdiğine bağlıdır.

Kimyasal peelinglerin avantajlarından biri olan kolajen aktivasyonu kümülatif bir etkiye sahip olabilir. En iyi sonuçları elde etmek için bir dizi peeling uygulanması gerekebilir.

Gereksiz rahatsızlık veya aksama süresinden kaçınmak için, mikroiğneleme, lazer tedavileri veya reçeteli cilt bakım ürünleri kullanımı gibi başka cilt tedavileri de alıyorsanız, kimyasal peeling programınızın değiştirilmesi gerekebilir.

Kimyasal peeling buna değer mi?

Kimyasal peelingin “buna değip değmeyeceği”, tedavi görmek isteyen her bireyin kendine özgü ihtiyaçlarına, hedeflerine ve estetik tercihlerine bağlıdır. Bazı potansiyel avantajlar ve düşünülmesi gerekenler aşağıda listelenmiştir.

Kimyasal peelingin çeşitli avantajları vardır.

Kimyasal peelingler cildi pul pul dökerek daha pürüzsüz bir doku ve daha parlak bir görünüm kazandırabilir.

Koyu lekeleri, güneş lekelerini, melazmayı ve diğer hiperpigmentasyon türlerini hafifletmek kimyasal peelinglerin yaygın bir faydasıdır.

Bazı kimyasal peelingler akne tedavisinde ve akne izlerinin görünümünü en aza indirmede etkilidir.

Kimyasal peelinglerin kolajen oluşumunu artırdığı ve bunun da ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azalttığı gösterilmiştir.

Bazı hastalar tedavinin ardından ciltte soyulma veya kızarıklık gibi geçici yan etkilere sahip olsa da, çoğu kişi prosedürün hızlı geri dönüş süresine değer vermektedir.

Kimyasal peelingin fiyatı genellikle diğer benzer kozmetik tedavilerden daha düşüktür.

Cilt soyulmadan sonra iyileşirken kızarıklık, soyulma ve pullanma gibi aksama süreleri olabilir.

Kimyasal peelingin, özellikle de yüzeysel peelingin sonuçları sadece geçici olabilir. Bakım amaçlı tedavilerin periyodik olarak yapılması gerekebilir.

Tahriş, kızarıklık ve hatta yara izi veya istenmeyen renk değişiklikleri olası yan etkilerdir.

Herkes kimyasal peeling için uygun bir aday değildir; belirli cilt rahatsızlıkları olanlar, hamile veya emzirenler ve belirli hassasiyetleri olanlar.

Cilt sorunlarınızı tedavi etmenin birçok farklı yolu olduğundan (lazerler, mikroiğneleme ve mikrodermabrazyon dahil) seçimleriniz hakkında bir dermatologla konuşmalısınız.

Kimyasal peelingin faydalarını tartarken aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

Bir dermatolog veya estetisyen cildinizi inceleyebilir, endişelerinizi dinleyebilir ve kapsamlı bir görüşmeden sonra tedavi önerilerinde bulunabilir.

Olası Sonuçlar, İyileşme Süresi ve Tedavi Sıklığı Hakkında Bilgi Edinerek Gerçekçi Hedefler Belirleyin.

Planınızı Düşünün Arıza süresini karşılayamıyorsanız, daha hafif bir peeling ile başlamayı seçebilir veya tedavinizi bir mola sırasında planlayabilirsiniz.

Müşteri Görüşlerini ve Öncesi/Sonrası Resimlerini Görüntüleyin: Bu şekilde başkalarının başarılarından bir şeyler öğrenebilirsiniz.

Kimyasal Peeling Fiyatları 2023

Kimyasal peeling fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

instagram: novapolclinicturkey